České fonty a instalace dalších TrueType fontů do MorphOS 2

Velmi krátký seznam písem z MorphOS 2.1 CD, které obsahují všechny české znaky, nabádá k nainstalování dalších českých fontů do systému. V případě zapnuté funkce "FreeType Font kódování - Generovat automaticky" v nastavení klávesnice, můžete pro češtinu totiž použít jen následující písma, která jsou základně na MorphOS 2.1 CD. 

 • DejaVu Sans
 • DejaVu Sans Mono
 • DejaVu Serif
 • Liberation Mono
 • Liberation Sans
 • Liberation Serif
 • TTG Andromeda

V případě vypnuté funkce "FreeType Font kódování - Generovat automaticky" jsou to dokonce jen 3 fonty:

 • Arial Latin2
 • Courier New Latin2
 • Times New Roman Latin2

Bohužel po zapnutí "FreeType Font kódování - Generovat automaticky" u těchto písem některé české znaky chybí.  Osobně  toto chování považuji za problém, který lze naštěstí vyřešit - Arial, Courier New a Times New Roman a samozřejmě desítky dalších můžete doinstalovat FTManagerem. Jak na to?

Instalace TrueType fontů do MorphOS

K nainstalování TrueType fontů do MorphOS potřebujete soubor(y) s koncovkou TTF - stovky takových písem lze najít na internetu (pro češtinu musí obsahovat české znaky - viz odkazy na konci článku), popř. je lze najít v jiných OS - úspěšně lze do MorphOS dostat např. české písmo ve formátu TTF z OS Windows.

Příprava:

 1. Vytvořte si adresář _ttf v adresáři Fonts.
 2. TTF soubory nakopírujte do adresáře Fonts/_ttf na systémovém disku (ne MorphOS/Fonts/ttf_), často je 1 font v několika TTF souborech (tučné, kurzíva, ...). Instalací do adresáře Fonts/_ttf a ne MorphOS/Fonts/_ttf docílíte toho, že v případě aktualizace MorphOS na novou verzi nebudete muset Vámi nainstalované fonty znovu instalovat.
 3. Spusťte program FTManager z adresáře Tools.
 4. Jako zdroj (Source) zvolte adresář Fonts/_ttf na systémovém disku (ne MorphOS/Fonts/ttf_).
 5. Cíl (Destination) zvolte adresář Fonts: (základně).
 6. Kódová stránka (Codepage) - nechte prázdné (funkce "generovat automaticky" dokáže měnit kódování písma podle zvolené mapy klávesnice).

Vlastní instalace TTF fontu:

 1. V seznamu si zvolte font (Family), který chcete do systému nainstalovat v jeho základní variantě (ne Bold, Italic, poznáte podle sloupce Style - bude uvedeno Regular nebo Book) a 2x na něj klikněte, program automaticky rozpozná případně další související TTF soubory a v nově otevřeném okně je také zobrazí (Bold, Italic, Bold-Italic Font File).
 2. Klikněte na Install (úspěšná instalace nebude oznámana, okno se nezavře - úspěch si lze ověřit, že se v adresáři Fonts objeví nové soubory s koncovkou .font a .otag).
 3. Okno pro konkrétní font můžete zavřít a pokračovat s dalším písmem (Family).

V případě, že jste od restartu MorphOS ještě neotevřeli žádný requester pro výběr fontu, není potřeba MorphOS restartovat. V opačném případě je pro přídání fontů a obnovení cache s náhledy fontů v requesterech pro výběr písma potřeba restartovat systém.

Zdroje českých TTF fontů na internetu

 

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.
Obrázek uživatele Dedy
Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Re: České fonty a instalace dalších TrueType fontů do MorphOS 2

JJ, takže i po letech, co jsem se vrátil k MOS, musím poděkovat za počeštění, i když je to ostuda, ale opravdu jsem vše zapomněl, takže nyní vše v pořádku, a díííííííky. Cool

Dedy

Amiga 600, Fúria EC020, 2MB chip, WB 3.1

Powerbook G4 1.67GHz, MOS3.14 registrovaný,

Asus Zen Prime UX32VD XUbuntu 18.04

Obrázek uživatele Luky
Offline
Registrován na nové verzi webu: 11.09.2008
Re: České fonty a instalace dalších TrueType fontů do MorphOS 2

Není zač. Jsem rád, že ti to pomohlo i po tolika letech Wink a vítej zpět v MorphOS světě Laughing

Syndikovat obsah